Vi ste ovde : Web dizajn > JavaScript > ProzorDinkostaOnline 
Top links

Uvod u HTML

Kaskadni stilovi

Batch fajlovi

Kratak uvod u JavaScript

Za Webmastere

Ubrzanje&pretraga Interneta

Podešavanja za Registry

Zaštita PC-a od uljeza

Nešto o Pirotu
Skriptovi za prozor
 Objekat window u JavaScriptu ima razne metode, svojstva i procedure za obradu dogadjaja (event handlers). Sledi nekoliko primera:

Otvaranje novog prozora: Metod window.open() daje web dizajneru mogućnost da kontroliše pojavu i izgled drugog ili trećeg prozora. Stvari je najbolje objasniti pomoću primera, pa evo jednog gde se za otvaranje novog prozora koristi link: <a href="#" onclick="window.open('nekastranica.html','')">link</a>. Ovo bi otvorilo običan prozor. Dva parametra unutar zagrada sa znacima navoda su neophodna da bi skript radio, mada ovaj drugi (naziv prozora) može biti, i obično jeste, prazan. Postoji i treći, opcioni, parametar za atribute, koji zapravo i definiše kako ce izgledati novi prozor. Atributi su: width, height, scrollbars, location, menubar, status itd. Ako u trećem parametru stavite samo jedan atribut, onda ce svi ostali biti izostavljeni. Primer :
<a href="#" onclick="window.open('nekastranica.html','', 'width=250, height=250,scrollbars')">Kliknite ovde</a> . Time se dobija prozor visine i širine 250 piksela, sa trakama za pomeranje, ali bez menija, statusne linije i ostalih uobičajenih delova prozora. Da biste videli primer kliknite ovde.

Zatvaranje prozora: Da bi se zatvorio prozor pomoću linka ili dugmeta koji se nalazi unutar prozora, koristi se metod window.close(). Pogledajte prethodni primer (dno prozora).

Promena veličine prozora: Da bi se promenila veličina prozora brauzera, napišite sledeći kod u href tag <a href="javascript:window.resizeTo(640,480)">. Primer: ako kliknete ovde , veličina vašeg prozora će se promeniti na 640 x 480. Da bi se prozor brauzera vratio na prethodnu veličinu kliknite ovde.

Statusna linija: Statusna linija na dnu prozora browsera prikazuje URL veze kada na nju postavite miša, mada može da prikazuje i inicijalizaciju apleta, učitavanje stranice itd. Da bi se umesto toga prikazale vlastite poruke, koristi se svojstvo window.status sa event handler-ima onmouseover= i onmouseout=. Primer: <a href="nekiurl.html" onmouseover="window.status='Ovde ide vlastiti tekst';return true" onmouseout="window.status=''">Link</a>. Obratite pažnju na to da dodatna naredba return true mora biti deo event handlera onmouseover =, razdvojena tačkom i zarezom od prvog dela naredbe. Ceo skup naredaba mora mora da bude između navodnika ("..."), a da bi se ugnezdio niz znakova koji je dodeljen svojstvu window.status unutar skripta pod navodnicima, niz znakova se smešta unutar polunavodnika ('...'). Event handler onmouseout= ne sadrži ništa unutar polunavodnika.

Alert: Metod window.alert generiše okvir za dijalog koji prikazuje svaki tekst koji predate kao parametar i može se postaviti unutar neke funkcije ili event handlera. Dugme OK omogućava korisniku da ukloni upozorenje. Kratak primer sa funkcijom:
<script>
function upozori(){
alert('Zabranjeno!')}
</script>
</head>
<body> <button onclick="upozori()">Klik</button>

Kada se primeni to izgleda ovako:  

Sledeće