Vi ste ovde : Web dizajn > JavaScriptDinkostaOnline 
 

Home
Teme
Kompjuteri
Web dizajn
Razno
Zabava
Software
Skriptovi
Za dokument
Za prozor
Konvertori
Za slike
Razni skriptovi 1
Razni skriptovi 2
-reklama-
Uvod u JavaScript
 JavaScript je jezik za pisanje skriptova koji se koristi uglavnom za stvaranje interaktivnih internet stranica. Taj jezik je nastao 1995 i danas je maltene neizbežan na Internetu. Danas gotovo svi web sajtovi na Internetu u svom izvornom kodu imaju i JavaScript. Vlasnici web sajtova koriste ovaj jezik u razne svrhe: da bi stranici dali interaktivnost, da bi proverili da li je neki formular pravilno popunjen itd, ali neki koriste ovaj jezik i da bi nervirali surfere reklamnim pop-up (iskačućim) prozorima, da preusmere posetioca sajta na neki sajt gde on ne želi da ide itd.
 JavaScript je relativno lak za učenje, svakako je lakši od jezika kao su što Java i C++, ali je ipak teži za savladjivanje od HTML-a. A i da bi se shvatio i naučio JavaScript u cilju dodavanja Internet stranicama, potrebno je da poznajete HTML.
 Na narednih nekoliko stranica se mogu naći primeri skriptova za manipulaciju prozorima, satovi, konvertori, rolloveri, igrice itd. Svi navedeni skriptovi su testirani na Internet Exploreru 6 i rade na svim IE 4+ brauzerima (ako nije drugačije navedeno). Većina skriptova bi trebalo da radi i na ostalim brauzerima.

JavaScript i dokument

Opšte napomene
 JavaScript kod se u HTML dokumentu stavlja unutar <script> ... </script> oznaka. Unutar tih oznaka bi trebalo da dodate i atribut language="JavaScript", ali skript će raditi i bez tog atributa. Skript kod se može staviti i u spoljašnju skript datoteku i onda se koristi atribut SRC koji pokazuje na datoteku koja sadrži skript kod, npr. <script language="JavaScript" src="ime.js"></script>. Spoljna datoteka ne sadrži ništa osim JavaScript koda - nema oznaka <script>, nema HTML-a. Takva datoteka mora biti obična tekstualna datoteka, njeno ime se mora završavati nastavkom .js i mora stajati na vrhu dokumenta (pre </head>).

 Skript oznake se nekad smeštaju u <head> dokumenta, a nekad u <body>, zavisno od potrebe. Možete da smestite neograničen broj parova oznaka <script> u jedan dokument, i u zaglavlju i u telu.

 Svaki red koda izmedju skript oznaka jeste naredba JavaScripta. Prihvata se tačka sa zarezom (;) na kraju naredbe, ali je ona opciona. Znak za povratak na početak novog reda na kraju naredbe je dovoljan da JavaScript zna da je naredba završena. Ali pazite kada pritiskate ENTER, jer to signalizira kraj reda koda, te skript neće raditi ako sintaksa koda nije kompletirana.
Vitičaste zagrade { . . .} ograđuju blok naredaba koje čine celinu i one se moraju koristiti u paru.

Kao i kod većine programskih jezika, i JavaScript kod se sastoji od iskaza koji treba da podele zaduženja, uporede vrednosti i izvrše druge delove koda. Ispod možete da vidite glavne delove gramatike JavaScript-a.

 Promenljive (variables)
Oznake koje ukazuju na vrednosti koje se mogu menjati. Ime promenljive ne sme sadržati nijednu rezervisanu ključnu reč i ne može imati razmak (ako je potrebno više od jedne reči, umetnite 'underscore' (npr. moja_promenlj) ili koristite format 'interCap' (npr. mojaPromenlj)).
Primer: var total=50.

 Operatori (operators)
Oni se obično upotrebljavaju za operacije izračunavanja ili poređenja dve vrednosti da bi se dobila treća.
Primer: Dve vrednosti se mogu sabrati upotrebom operatora sabiranja (+); total+tax
Primer: Dve vrednosti se mogu uporediti operatorom 'veće od' (>); total>200

 Izrazi (expressions)
Svaka kombinacija promenljivih, operatora i iskaza koji dovode do nekog rezultata (nešto što bi u običnom govoru odgovaralo rečenici).
Primer: total=100;
Primer: if (total>100)

 Iskazi (statements)
Iskazi su, kao i u govornom jeziku, svi gramatički elementi skupljeni u jednu punu misao. Razdvajanje iskaza tačkom i zarezom je odraz dobre forme, mada je to obavezno samo ako se više iskaza nalaze u istom redu.
Primer: if (total>100) {iskazi;} else {iskazi;}
Primer: while (clicks<10) {iskazi;}

 Objekti (objects)
Ovo je važan deo JavaScript-a. To je element koji ima niz vrednosti, a svaka vrednost je odraz nekog individualnog svojstva (property) tog objekta. JavaScript ima veliki broj ugrađenih ("built-in" objects) objekata koji referenciraju karakteristike dokumenta. Na primer, objekat 'document' sadrži svojstva koja odražavaju boju pozadine trenutnog dokumenta, njegov naslov, slike, boju teksta itd.

 Funkcije i metodi (functions and methods)
Funkcija je definicija skupa odloženih akcija i nju poziva procedura za obradu događaja (event handler) ili neka naredba negde u skriptu. Sintaksa funkcije je sledeća (za imena funkcija važi isto što i za imena promenljivih):
function imeFunkcije(){
naredbe}

Metod je funkcija unutar nekog objekta. Na primer, funkcija koja zatvara trenutni prozor (nazvana close()), je deo objekta prozor (window object); stoga je window.close() metod.

HTML  |  Batch fajlovi  |  Saveti za Windows  |  Registraciona baza  |  DHTML  |  Za webmastere  |  Putovanja