Vi ste ovde : Kompjuteri > BIOSDinkostaOnline 
 

Home
Teme
Kompjuteri
Web dizajn
Razno
Zabava
Software
BIOS
 Jedan od najvažnijih delova kompjutera jeste svakako BIOS (Basic Input Output System). On treba, izmedju ostalog, da izvrši samotestiranje (POST - Power On Self Test) i inicijalizaciju sistema. BIOS prijavljuje POST greške korišćenjem zvučnih signala (beep codes) kao i kroz heksadecimalne kodove, ali se ovi razlikuju od sistema do sistema.
 Na samom početku istorije PC računara bilo je mnogo proizvođača BIOS-a, a kasnije velike pravne i tehničke poteškoće su svele broj proizvođača na nekoliko, tako da se danas najčešće sreću Award-ov i AMI-jev BIOS. Ponekad se kod matičnih ploča koje proizvode brand name kompanije kao što su IBM, Compaq ili Intel, može naći i BIOS proizvođača Phoenix koji takođe ima dugu tradiciju.
 Iako svaki moderan BIOS nudi veliki izbor opcija i promena radnih parametara matične ploče, za manje iskusne korisnike najbolje je da ne diraju optimalno postavljene parametre (one koje BIOS automatski postavi). Ako ste se "poigrali" sa paramertima vašeg BIOS-a i Windows je počeo da radi nestabilno, najbolje rešenje je vraćanje BIOS parametara na standardne (default) vrednosti (uđite u BIOS i pronađite opciju Load BIOS defaults ili Load setup defaults, pa izađite iz BIOS-a sa novim standardnim postavkama). Ukoliko ovo ne pomogne, najbolje je da potražite pomoć tehničke podrške od firme od koje ste nabavili vaš kompjuter.
 Da bi se ušlo u BIOS, odnosno setup kompjutera, najčešće treba pri startovanju pritisnuti taster "DEL", ali to ipak varira, te pri startu kompjutera treba obratiti pažnju na obaveštenje o tome koji taster treba pritisnuti za ulazak u BIOS (na primer, za IBM to je F1). Iz njega možete uvek izaći pritiskom na taster "ESC", a pritisak na taster "N" će vas izvesti iz Setup-a bez memorisanja eventualnih promena. Kada ste u BIOS-u pomoću strelica na tastaturi se možete kretati izmedju raznih stavki menija, stavku menija selektujete sa ENTER, a pritiskom na F1 dobijate malu pomoć.
  Važno je napomenuti da bi trebalo da, pre nego što uradite promene u BIOS-u, odštampate BIOS setup ili ga zapišite.

Neka podešavanja u BIOS-u

 Stavke menija imaju različite nazive, zavisno od proizvodjača, ali se ipak uz malo truda možete snaći.
Standard CMOS Setup: Ukoliko dodje, na primer, do pražnjenja baterija i podaci sa BIOS-a se izbrišu, izaberite opciju LOAD CMOS DEFAULT i PC ćete dovesti u radno stanje, ali se neće podići Operativni sistem, jer kompjuter ne prepoznaje hard disk. Zato u LOAD CMOS DEFAULT u polje IDE Primary Master unesite Auto. Ovo će omogućiti automatsku detekciju hard diska i sistem ce opet biti funkcionalan. Pod ovom opcijom treba da se nalazi i mogućnost podešavanja sata i datuma, parametri za flopi i hard disk itd.
Powermanagement: Tu se podešavaju energetske opcije PC-a. Noviji sistemi (Windows 98 SE, 2000, Me, Xp) uglavnom imaju ACPI, dok stariji imaju APM. U Powermanagement opciji možete ih aktivirati ili deaktivirati. Ako se nakon aktiviranja te opcije pojave problemi, onda deaktivirajte tu opciju. Pod istom opcijom se nalazi i podopcija Resume by Alarm, gde se PC može podesiti da se startuje samostalno u odredjeno vreme, npr. svakog dana u 6 sati ujutro ili svake Srede u 15 sati i tome slično.
BIOS Feature Setup: Jedno od najvažnijih podešavanja u BIOS-u jeste L1/L2 Cache ili Enable CPU First Level / Secondary Level Cache. Ako su ove podopcije deaktivirane PC će raditi mnogo slabije, zato stavite na Enabled.

HTML  |  JavaScript  |  Saveti za Windows  |  Registraciona baza  |  DHTML  |  Za webmastere  |  Putovanja